Dnes:15°C

Zítra:16°C

Úterý 2.6. Jarmil
Menu

Ostrava ruší veřejné oslavy 75 let od osvobození města

Ostrava ruší veřejné oslavy 75 let od osvobození města

foto: Pixabay

07. 04. 2020 - 12:00

Ostrava si na konci dubna připomene 75. výročí osvobození města a konce II. světové války. V minulých letech byla vždy tato významná výročí spojena s bohatým programem pro veřejnost. Rovněž pro letošní rok byl na 30. dubna připraven nabitý program, který počítal s účastí desítek historických vozidel, letadel či tanků a stovek vojáků v dobových uniformách. S ohledem na současnou situaci byl veřejný program oslav zrušen.

„Přípravám oslav osvobození, které pravidelně probíhaly za velké účasti veřejnosti i veteránů, jsme věnovali řadu měsíců, ale v souvislosti s aktuální situací jsme neměli jinou možnost, než jejich veřejný program zrušit a sedmdesáté páté výročí osvobození města si připomenout jiným způsobem. Mrzí nás to o to víc, že to mohla být jedna z posledních příležitostí, jak na událost zavzpomínat s žijícími hrdiny bojů z operace, která vstoupila do dějin druhé světové války. Bohužel je jich čím dál méně. Dohodli jsme se proto alespoň na spolupráci s regionálními médii, která zveřejní série článků a rozhovorů na toto téma. Navíc s historiky, kteří se specializují na tuto dobu, spolupracujeme na vydání knižní monografie o Ostravsko-opavské operaci. Podobná reprezentativní publikace dosud překvapivě nevyšla. Kniha bude k dispozici na jaře příštího roku,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Osvobození Ostravy 30. dubna 1945 předcházela rozsáhlá Ostravsko-opavská operace, která byla největší válečnou událostí na našem území. Trvala téměř dva měsíce. Oblast Ostravy a okolí měla pro nacistické Německo klíčový význam, jelikož byla hlavním zdrojem černého uhlí a centrem výroby oceli. Město osvobodila Rudá armáda pod velením maršála Andreje Jeremenka. Podílely se na něm také vyčleněné svazky 1. čsl. armádního sboru. Během operace přišly o život tisíce sovětských a stovky československých vojáků. V Památníku Rudé armády v Komenského sadech, u kterého se konají každoroční vzpomínkové akce, jsou uloženy ostatky stovek z nich. Velké rozhořčení veřejnosti vyvolalo vloni v říjnu postříkání památníku červenou barvou, kterou měli na svědomí neznámí vandalové.

Významným partnerem příprav oslav byla Armáda České republiky, kterou zastupovalo Krajské vojenské velitelství.

„Pro nás je udržování vzpomínek na hrdinství československých veteránů důležitou součástí naší moderní identity. V minulých letech jsme vždy společně s městem spolupracovali na podobných akcích. Takovým společným poděkováním měl být i koncert Ústřední hudby Armády České republiky, který se měl konat 8. dubna a který jsme rovněž museli zrušit. Jsme v úzkém kontaktu s válečnými veterány a snažíme se jim i v těchto nelehkých chvílích pomáhat,“ dodává ředitel Krajského vojenského velitelství plukovník Jaroslav Medek.

Město předpokládá také zrušení dotačního programu k oslavám 75. výročí osvobození Ostravy, protože projekty by se v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem s největší pravděpodobností nemohly realizovat. O jeho zrušení by nejpozději v červnu měli rozhodnout ostravští zastupitelé.

Lukáš Blokša

0 komentářů

Další články