Dnes:-3°C

Zítra:-3°C

Sobota 22.1. Slavomír
Menu

Prvním Ostravákem roku byl malý Mikuláš

Prvním Ostravákem roku byl malý Mikuláš

foto: MMO

05. 01. 2021 - 08:50

Maminkou prvního malého Ostravana je učitelka Kateřina Šindelářová, která své třetí dítě přivedla na svět v porodnici nemocnice Agel ve Vítkovicích. Město každoročně předává dárky prvnímu dítěti s ostravskou adresou, které se narodí v některé z ostravských porodnic. Malý Mikuláš se narodil 12 minut po půlnoci (1. ledna 2021) s mírami 4170 gramů a 54 centimetrů.

Přáli jsme si tři děti a máme je. Máme dva šikovné kluky – jedenáctiletého Václava a sedmiletého Zdeňka, přibyl k nim třetí,“ uvedla maminka Kateřina.

Souhlasně přikyvoval tatínek Václav, také učitel, který dnes dopoledne odpočítával poslední minuty před tím, než si část rodiny odvezl domů. Oba si pochvalovali také své žáky, které loni vedli formou distanční výuky. 

Šťastní rodiče dostali kytku, bonboniéru na posilněnou, plyšového lemura a outloně i poukázky v hodnotě pěti tisíc korun na nákup v obchodním centru Forum Nová Karolina (FNK). 

Prvním dítětem narozeným v Městské nemocnici Ostrava a zároveň prvním dítětem MSK byl dvě minuty po půlnoci (1. ledna 2021) Tomáš s váhou 3650 gramů a délkou 50 centimetrů. Jeho maminka Lucie, která je zdravotnicí  a s rodinou žije ve Vřesině u Hlučína, má další dvě děti – dceru a syna, kteří se na nového bratříčka velmi těší.

„ Jsme moc šťastní a děkujeme za úžasnou péči celému oddělení a hlavně panu doktoru Fouskovi a porodní asistentce  Ohaňkové. S nimi rodit byla prostě jedna báseň, velká podpora, empatie a profesionalita,“ uvedla maminka Lucie.

Od města a nemocnice maminka dostala kytku, balíček kosmetiky, plyšová zvířátka i poukázky na nákup zboží dle vlastního výběru v hodnotě dva tisíce korun do obchodního centra FNK.

Vloni bylo v porodnici MNO méně porodů než v předchozích třech až čtyřech letech. Ten trend začal v dubnu, kdy jsme byli jediná ostravská porodnice, která respektovala vládní nařízení zakazující přítomnost otců u porodu. My jsme to s dobrou vůlí a snahou zajistit co nejbezpečnější podmínky pro rodičky zavedli. A tehdy jsme ztratili hodně porodů, protože maminky to nebraly jako opatření k jejich bezpečnosti, ale spíše  jako určité omezení svobody. Na sociálních sítích měla informace určitou setrvačnost, takže maminky v naší porodnici scházely i v dalších měsících. Doufám, že za rok 2021 se vrátíme k počtům z předchozích let,“ uvedl primář oddělení gynekologie a porodnictví Marek Ožana. S trochou nadsázky dodal, že k zamezení poklesu přispěl i on se ženou, která v porodnici MNO rodila v červenci.

Za rok 2020 se v porodnici Městské nemocnice Ostrava narodilo 1334 dětí v rámci 1319 porodů. Z toho 698 chlapečků a 636 děvčátek. Dvojčat bylo 15.

Další články