Dnes:-3°C

Zítra:-3°C

Sobota 22.1. Slavomír
Menu

Zlatá tretra Uibová ve světovém rekordu

Uibová ve světovém rekordu

21. 06. 2019 - 09:20

Na vítkovickém stadionu proběhl osmapadesátý ročník mezinárodního mítinku Zlatá tretra a edice to byla skutečně vydařená. Shaunae Miller-Uibová přepsala historii závodu na 300 metrů. K tomu byla překonána dvě nejlepší světová maxima tohoto roku a padlo pět rekordů mítinku.

Jedinečný výkon byl k vidění na třístovce žen. Postarala se o něj olympijská vítězka Shaunae Miller-Uibová. Ta umí parádně běhat dvoustovku i čtvrtku, což se projevilo i na neolympijské tří set metrové trati. Útok na historické světové maximum Mexičanky Any Guevarové se od ní čekal. Ovšem, že překoná výkon 35.30 téměř o devět desetin, bylo něco neskutečného. Časomíra totiž Miller-Uibové ukázala 34.41. Přitom si na této trati odbyla pod otevřeným nebem premiéru. Rychlost ostravské dráhy potvrdila i druhá Američanka Brittany Brownová, která se časem 35.91 zařadila na desáté místo historických světových tabulek. Třetí byla další zástupkyně sprinterské školy ze Spojených států Jaide Stepterová (36.12). Velmi dobře si vedla v nabité konkurenci také Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord na 37.33. Z dosavadního osobáku ukrojila skoro vteřinu. Ještě o něco rychlejší byla v B běhu Marcela Pírková v letošním nejlepším českém výkonu 37.12.

Dalším klenotem letošního ročníku byla soutěž výškařek. Útočilo se totiž na světový rekord. Svou suverenitu opět potvrdila Maria Lasickeneová z Ruska. I čtvrtý start v této sezóně proměnila ve vítězství a ozdobila ho nejlepším světovým výkonem tohoto roku a novým rekordem mítinku 206 centimetrů. Úspěšným skokem na této hodnotě si také vyrovnala kariérní maximum z roku 2017. Následně si nechala na stojany nastavit 210 centimetrů, čímž by překonala letitý rekord Bulharky Stefky Kostadinovové. Ten jí zatím i přes nadějný třetí pokus odolal. Zazářila také Běloruska Karina Tarandaová. Juniorská mistryně světa z loňského roku vylepšila národní rekord své země na 198 centimetrů. Třetí Australanka Nicola McDermottová si výkonem 196 centimetrů vyrovnala osobák. České závodnice tentokrát v sektoru chyběly.

Pozornost ostravského publika směřovala také do oštěpařského sektoru, kde padl první devadesátimetrový hod této sezóny. Na svědomí ho má v životní formě házející Estonec Magnus Kirt, když potvrdil svou kvalitu posunutím nejlepšího světového výkonu roku a také estonského národního rekordu na 90.34. Z nového osobního maxima 83.88 se mohl těšit Polák Cyprian Mrzyglód. Všichni čtyři čeští reprezentanti v závodě se pak dostali přes 80 metrů. Třetí byl Jakub Vadlejch za 82.97. V pořadí ho pak následovali Vítězslav Veselý (81.64), Petr Frydrych (80.80) a Jaroslav Jílek (80.24).

Rekord mítinku neodolal v tyčkařském sektoru. Pokořitelem historického maxima legendárního Francouze Renauda Lavillenieho se stal Američan Sam Kendricks, který si připsal už své šesté prvenství v řadě, když se úspěšně přenesl přes laťku ve výšce 593 centimetrů. Následně se neúspěšně pokoušel i o 601 centimetrů. Další tři tyčkaři se dostali přes 571 centimetrů. Byli jimi Poláci Piotr Lisek s Pawlem Wojciechowskim a Brazilec Augusto Dutra. Jan Kudlička obsadil osmé místo, když zdolal 541 centimetrů.

Vynikající kvalitu slibovala také startovní listina koulařského klání a očekávání byla naplněna. Vlastní rekord mítinku posunul na 22.27 Novozélanďan Tom Walsh. K tomu ještě přidal 22.19 a bral suverénní vítězství. Spokojen mohl být také druhý Polák Michal Haratyk, jenž zapsal 21.77. Třetí příčka zůstala v České republice zásluhou Tomáše Staňka. Jeho nejdelší pokus měřil 21.04. V dalším zlepšování pak zabránil koulařům silný déšť, který hlavně otočkářům v podstatě znemožňoval plnohodnotně absolvovat své pokusy.

Mokrý tartan svědčil sprinterům na dvoustovce. Parádní duel ukázali divákům na vítkovickém stadionu Američan Christina Coleman a Kanaďan Andre de Grasse. Coleman dlouho vedl, ale v závěrečných metrech se před něj přehnal právě De Grasse a triumfoval v čase 19.91. Čas té nejvyšší kvality však zaznamenal také Coleman. U jeho jména svítilo na výsledkové tabuli 19.97. Třetí byl Jihoafričan Clarence Munyai za 20.33. Čtvrtý Pavel Maslák si zaběhl sezónní výkon 20.62. Jan Jirka byl osmý za 21.04.

Ve vydatném dešti proběhl Memoriál Emila Zátopka v běhu na jednu míli. S nepříliš příznivými podmínkami si nejlépe poradil Charlie Da´Vall Grice z Velké Británie, který zvítězil za 3:56.95. V závěrečném finiši se přehnal přes tuhnoucího Keňana Michaela Kibeta (3:57.01). Třetí byl Američan Ben Blankenship (3:57.27). Filip Sasínek si na sedmém místě doběhl pro nový osobní rekord 3:59.02. Daleko nezaostali ani jedenáctý Jakub Holuša (4:00.00) a dvanáctý Jan Friš (4:01.41).

Další články