Zde může být vaše reklama.
Pondělí 20.5.
Svátek má Zbyšek
Menu

Výstava Památníků válečných veteránů je na radnici

Výstava Památníků válečných veteránů je na radnici

foto: MMO

02. 02. 2020 - 12:00

Výstavu všech loňských návrhů podoby Památníku válečných veteránů, který má stát v parku Čs. letců, pořádá město Ostrava ve spolupráci s Městským ateliérem MAPPA. Instalovaná je v prostorách kanceláře Refill v Českobratrské ulici a je přístupná veřejnosti do 30. ledna každý všední den od 9 do 17 hodin. Architektonicko-umělecká soutěž vloni vyvolala velký zájem. Autoři do ní zaslali celkem 27 návrhů. Porota nevybrala žádný z nich, návrhy nesplnily její očekávání.  Město proto připravuje novou soutěž.

„Vážíme si všech bývalých i současných veteránů, kteří nasazovali a nasazují své životy za svou vlast, svobodu a demokracii. V Ostravě dosud chybí památník, který by jim vzdával hold a připomínal jejich hrdinství. Děkuji všem autorům, kteří poslali své návrhy. Rozhodli jsme se nicméně vypsat novou architektonickou soutěž. Věříme, že se nám podaří najít řešení, které ponese nejen silné poselství novým generacím, ale bude kromě bývalých veteránů věnováno i těm novodobým, což řada z došlých návrhů postrádala,“ řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Výstavu všech doručených návrhů uzavře ve čtvrtek 30. ledna veřejné setkání k výsledkům soutěže, které se v kanceláři Refill uskuteční od 17 hodin. Zazní na něm také informace k rozhodnutí poroty o zrušení soutěže a její očekávání pro nové návrhy. Za město se ho bude účastnit náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová, za porotu ředitel Galerie PLATO Marek Pokorný, za Útvar hlavního architekta magistrátu města sekretář soutěže Jiří Burysz a moderátor setkání architekt Tomáš Čech. Pozváni byli další členové poroty a zároveň autoři jednotlivých návrhů.  Na celý měsíc únor se výstava přestěhuje do budovy Magistrátu města Ostravy. 

Původní soutěž zrušila rada města na základě doporučení poroty loni v listopadu. Návrhy nesplnily očekávání porotců na nadčasové řešení reflektující památku jak zesnulých veteránů a pamětníků světových válek, tak veteránů z novodobých válečných konfliktů. Rada města zároveň zadala přípravu nové soutěže s vyšším finančním limitem na odměny autorům.  Ostrava přímo vyzve k účasti některé tvůrce respektované odbornou veřejností a zároveň otevře soutěž všem ostatním zájemcům. Z přihlášek, které tito zájemci do soutěže zašlou, porotci vyberou další účastníky, kteří budou mít možnost předložit své návrhy. Ustanovující zasedání poroty, zpřesňující soutěžní podmínky a další aspekty nové soutěže, se uskuteční ve druhé polovině února. Soutěž bude vyhlášena nejpozději v dubnu.  

Další články