Dnes:14°C

Zítra:18°C

Úterý 4.10. František
Menu

Čtyři cenné sochy Díla ze sadu Milady Horákové projdou renovací

Díla ze sadu Milady Horákové projdou renovací

foto: Ostrava

23. 07. 2019 - 11:05

V sadu Dr. Milady Horákové bude letos ukončena renovace všech uměleckých děl pocházejících z mezinárodních sympozií. Dohromady se jedná o osm děl, šest z nich bylo zrenovováno v předchozích dvou letech.

Tři sochy jsou z roku 1967, dvě ze sympozia, které se konalo o dva roky později a tři z roku 1993. K opravě zbývají poslední dvě, plastika Construttivo 1/93 autora Nicola Carrina a plastika Tokio autora Jo Oda. Obě pocházejí z doby konání Mezinárodního sympozia prostorových forem v roce 1993 a jsou majetkem města. Objednávky na jejich restaurování v celkové výši 547 820 korun schválila rada města.

„Jsem rád, že práce byly zadány dvěma renomovaným odborníkům a proces renovace všech plastik v sadu doktorky Milady Horákové bude dokončen ještě letos,“ řekl náměstek primátora Zbyněk Pražák, který vede pracovní skupinu na renovaci a umisťování uměleckých děl na území města Ostravy.

Jan Šnéberger se chopí renovace plastiky Construttivo 1/93 autora Nicola Carrina. Mechanicky předčistí povrch, upraví ho abrasivním materiálem, zhotoví patinu a zafixuje ji, následovat bude voskový nátěr, fotodokumentace a restaurátorská zpráva. Práce budou ukončeny do 18. října. Restaurátorovi bude vyplacen honorář ve výši 255 tisíc korun.

Ondřej Šimek zrenovuje kovovou plastiku Tokio autora Jo Oda. Zkontroluje funkce spojovacích prvků, očistí povrch od nevhodných nápisů, obnoví lesk vrchní části a mat spodní části, konzervaci díla a zhotoví dokumentaci postupu. Cena prací, které budou ukončeny do 30. září, je stanovena na 292 820 korun.

Na podzim roku 2017 již byly opraveny čtyři cenné sochy z dotačního programu fajnOVY prostor, opravu realizoval Antikvariát a klub Fiducia a okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu ve spolupráci s restaurátorem soch Tomášem Skalíkem. V říjnu 2018 byly Janem Šnébergerem a Martinem Kubicou opraveny další dvě sochy, Jogín a Sluneční brána, jejichž renovace byla znovu podpořena z dotačního programu města.

Další články