Dnes:13°C

Zítra:12°C

Neděle 17.10. Hedvika
Menu

Hasičský záchranný tým USAR cvičí na Slovensku

Hasičský záchranný tým USAR cvičí na Slovensku

28. 05. 2019 - 14:02

Celkem 38 členů specializovaného vyhledávacího a záchranného týmu USAR (Urban Search And Rescue) zaměřeného na vyhledávání a záchranu osob ze zřícených budov, například po zemětřesení, vyjelo v úterý 28.5.2019 na třídenní intenzitní výcvik na Slovensko. Tým je tvořen převážně příslušníky HZS Moravskoslezského kraje. Jeho součástí je také lékař brněnské Úrazové nemocnice a 5 kynologů se záchrannými psy, kteří jsou cvičeni pro nalezení zasypaných osob v sutinách.

Tým bude nasazen v rámci cvičení slovenských hasičů ve slovenských Turanech a okolí (Žilinský kraj), kde bude plnit řadu náročných úkolů v rámci námětu, kterým je seismický otřes způsobený pohybem horninového masívu, jehož důsledkem je poškození budov na území města Turany.

Tým je plně soběstačný a je připraven v řádu dnů provádět nepřetržitě vyhledávací a záchranné práce ve staticky narušených budovách a konstrukcích.

Obdobný výcvik v rámci projektu Evropské unie Zvyšování akceschopnosti vyhledávacích modulů USAR a WASAR absolvoval ve Slovinsku v okolí města Lubljana a Krajn před dvěma týdny záchranný tým HZS MSK – WASAR (Water Search And Rescue).

Oba moduly jsou primárně určeny k operační činnosti na území Moravskoslezského kraje, ale díky své vysoké specializaci jsou nasazovány jak na celém území ČR, tak i v zahraničí do mezinárodních záchranných operací v rámci humanitární pomoci.

„Pro zvyšování bezpečnosti v regionu jsou podobná cvičení bezesporu nutná. Čím více specializovaných dovedností si moravskoslezští hasiči osvojí, tím klidněji mohou, jak se říká, naši lidé spát. Na tento projekt se nám podařilo získat evropské peníze, zčásti jej spolufinancuje stát, peníze jdou i z krajské kasy. Kromě výcviku na vodě a v sutinách čekají naše hasiče i další cvičen," řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a doplnil, že kraj celkově na tyto výcviky přispěje více než dvěma miliony korun.

Další články