Dnes:13°C

Zítra:12°C

Neděle 17.10. Hedvika
Menu

Končí termín pro žádosti o peníze na rekreaci dětí v horách

Končí termín pro žádosti o peníze na rekreaci dětí v horách

20. 05. 2019 - 10:25

Už jen několik dnů zbývá školám a školkám k podání žádosti na ozdravný pobyt na horách, hrazený z prostředků Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší. Posledním dnem pro odevzdání žádostí je 25. květen. Aktuálně je ve Fondu pro následující sezónu, tedy od letošního listopadu do konce dubna 2020 k  rozdělení přibližně 20 milionů korun. To je částka, která umožní více než 3300 dětem vyjet do školy v přírodě.

Počet rekreovaných neustále narůstá, což mne těší, na druhou stranu peníze, které máme k dispozici, stačí jen pro zhruba 12 % dětí z ostravských mateřských a základních škol. Město přitom svůj příspěvek do fondu zvýšilo více než čtyřnásobně, z původních pěti na dvacet dva miliony korun. Stále zůstává prostor pro největší znečišťovatele ovzduší v regionu, aby přispěly svým dílem k tomu, abychom mohli naplnit hlavní cíl Fondu: poslat co nejvíce dětí z mateřských a základních škol ven z Ostravy do hor za čistším vzduchem,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Z fondu mohou být hrazeny náklady na pobyty v délce minimálně 14 dnů v oblasti, která není zasažena smogovou situací. Z prostředků lze hradit ubytování, stravování, dopravu, doprovodný program ozdravného charakteru, pojištění a poplatky. Příspěvek z fondu je 6 tisíc korun na jednoho žáka. Stravování musí odpovídat minimálně standardům pro školní stravování a ubytování stanoveným podmínkám pro pobyt dětí ve školách v přírodě. Děti se nejčastěji jezdí rekreovat do Jeseníků, Hostýnsko-vsetínské hornatiny a Moravskoslezských Beskyd.

Město Ostrava zřídilo Fond pro děti ohrožené znečištěním ovzduší v květnu roku 2010. Za tu dobu do něj přispělo 111,5 milionem korun. Soukromé společnosti a jedna fyzická osoba do něj poslaly formou darů 15,5 milionu korun. Za téměř devět let od jeho zřízení na pobyty do hor vyrazilo více než 21 200 dětí z ostravských mateřských a základních škol. Na jejich pobyty bylo dohromady vynaloženo přes 126 milionů korun.

Dokumenty a formuláře potřebné k podání žádosti je možné najít na ekowebu města http://zdravaova.cz/fond-pro-deti-ohrozene-znecistenim-ovzdusi.

Další články