Dnes:14°C

Zítra:13°C

Úterý 21.9. Matouš
Menu

XIII. ročník Stavbou Moravskoslezského kraje je rekonstruovaná Šance

Stavbou Moravskoslezského kraje je rekonstruovaná Šance
Zdroj: MSK

14. 06. 2019 - 11:37

Do už XIII. Ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje se oproti minulému roku přihlásil téměř dvojnásobek staveb. Ty nejlepší z nich byly slavnostně vyhlášeny ve čtvrtek 13. června v Kompresorovně Landek Parku. Kromě ocenění v šesti kategoriích byla udělena také prestižní cena Grand Prix, cena laické veřejnosti, zvláštní cena za záchranu historické památky a Cena hejtmana Moravskoslezského kraje.

Vyhlašovateli soutěže, která se každoročně koná pod záštitou hejtmana kraje Ivo Vondráka a letos také pod záštitou ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, jsou Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků, Obec architektů a Moravskoslezský kraj. V letošním roce se v soutěži utkalo jednapadesát přihlášených staveb, v šesti kategoriích. Slavnostního galavečera se zúčastnilo přes 200 významných osobností a hostů ze světa stavebnictví a architektury.

Hlavní cenu GRAND PRIX získala rekonstrukce vodního díla Šance, která vyhrála také v kategorii Stavby dopravní, inženýrské a vodohospodářské. Projektantem a zhotovitelem této vítězné stavby je AQUATIS a.s., investorem státní podnik Povodí Odry. Cenu si na podiu převzal zástupce ŘD pro region Ostrava Martin Polášek. V dalších kategoriích uspěla novostavba víceúčelového informačního a kulturního centra Píšť, celková rekonstrukce objektu vily v parku Ed. Beneše č. p. 243 v Kopřivnici, veřejné prostranství Dobratice, obytný soubor Slezská Ostrava – Rezidence, rekonstrukce a přístavba objektu pro bydlení č. p. 509, Vrchpolí a CarTec Group – BMW Premium Selection a BMW Motorrad – Dolní oblast Vítkovice

Tato unikátní stavba je výjimečná nejen svým rozsahem, ale i významem, neboť zvyšuje ochranu přehrady při mimořádných situacích, kdy je schopna zachytit a odvézt i desetitisíciletou vodu. Byla tedy vybrána pro její užitkovost, počin, který ovlivní celý Moravskoslezský kraj,“ vysvětlil předseda hodnotící komise Milan Balabán důvody k udělení Grand Prix.

Také v dalších kategoriích byly oceňovány stavby, které odbornou porotu zaujaly nejen svým osobitým pojetím, ale také svým přínosem pro další rozvoj měst a obcí, lepší bydlení či modernizaci nejrůznějších lokalit.

 

Cenou hejtmana Moravskoslezského kraje byly ohodnoceny Stavební úpravy objektu Knurrův dům ve Fulneku. Přihlašovatelem a zároveň zhotovitelem stavby je BYSTROŇ Group a.s., projektantem Živnostenská projekční, s.r.o., investorem je město Fulnek

Speciální Cena laické veřejnosti byla udělena Revitalizaci fotbalového areálu Klegova v Ostravě. Přihlašovatelem a zároveň investorem je Statutární město Ostrava, Městský obvod Ostrava – jih. Projektantem je Ing. Vladimír Hampl, zhotovitelem je: EUROGREEN CZ s.r.o.

V letošním 13. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2018 se odborná porota rozhodla udělit dvě Zvláštní ceny poroty. První zvláštní cenu odborné poroty za záchranu historické památky získala Rekonstrukce nádraží Slezské Rudoltice. Přihlašovatelem a zároveň také investorem stavby jeOsoblažská úzkorozchodná dráha o.p.s. Projektanty jsou Ing. Karel Siuda a Dalibor Rebroš, zhotovitelem je Firma Vendulka Caisbergrová.

Druhou zvláštní cenu odborné poroty za revitalizaci veřejného prostranství svépomocnou aktivitou občanů pro tento rok získává: Lesní park Hrabovjanka, Ostrava – Hrabová. Přihlašovatelem a zároveň investorem jsou Jana Václavíková a Jana Batelková. Projektanty jsou Iva Škrovová, CAPREA, Jana Václavíková, Jana Batelková. Zhotovitelem je Hrabovjanka, lesní park v Ostravě – Hrabové.

Vyhlašovatelé si připravili také oceňování výrazných osobností, které se podílely na rozvoji Moravskoslezského kraje, oceněním Osobnost ve stavebnictví pro rok 2018 se může pyšnit pan Ing. Václav Daněk.

Více informací najdete na webových stránkách soutěže www.stavbamsk.cz

Další články