Dnes:14°C

Zítra:18°C

Úterý 4.10. František
Menu

Má to být průlom Vědci z Báňské vyvíjí novou metodu úpravy zubních implantátů

Vědci z Báňské vyvíjí novou metodu úpravy zubních implantátů

foto: VŠB-TUO

22. 07. 2019 - 10:07

Využívání titanových zubních implantátů je pro pacienty i lékaře samozřejmostí již několik desítek let. Náhrady zubních kořenů pomáhají všude tam, kde je třeba doplnit chybějící chrup. Titan bývá lékaři preferován zejména proto, že jej lidské tělo většinou přijímá bez komplikací, ale také kvůli tomu, že má zcela výjimečnou strukturu.

Právě na takovýchto implantátech nyní pracuje výzkumný tým z Centra podpory inovačních technologií VŠB-TUO. Spolu s firmou Timplant, s.r.o. vědci vyvíjejí zcela nový a vylepšený povrch, díky kterému bude zubní implantát ještě kvalitnější a pacientovi usnadní hojení.

O projektové výzvě z programu ZÉTA jsme se dozvěděli od projektového manažera Centra pokročilých inovačních technologií (CPIT), a protože už existovaly vazby na firmu Timplant, s.r.o., oslovili jsme ji, zda by do projektu nechtěla jít s námi. Nabídli jsme jim zázemí a zkušenosti. Fakulta materiálově-technologická, stejně tak jako CPIT, má skvělé technické vybavení, díky kterému je možné výzkum provádět,“ říká Ing. Mgr. Kateřina Dědková, Ph.D. ze CPIT.

V současné době běží druhý rok řešení projektu. „V prvním roce jsme vyvíjeli technologii úpravy povrchů, převáděli jsme ji z modelových vzorků na reálný implantát. Teď na upravený povrch vážeme různé látky, abychom zjistili, které z nich implantát vylepší natolik, aby úprava v konečném výsledku byla také nejvýhodnější pro pacienta“ vysvětluje Kateřina Dědková. V případě, že se vědcům podaří na upravený povrch navázat jednoduché modelové sloučeniny, bude možné tuto techniku rozšířit i na složitější látky, například léčiva, která pak sníží zánět a zlepší proces hojení při implantaci. Díky jedinečnosti použitého materiálu jsou implantáty menší, nejsou pro pacienta takovou zátěží, přitom ale vykazují stejné vlastnosti jako běžně užívaný materiál. Tento výzkum však může být zásadním přínosem pro další oblasti implantologie, kdy bude možné tuto metod uplatnit i při vývoji různých jiných typů náhrad.

Firma Timplant, s.r.o. už implantáty s upraveným povrchem, ale bez přidaných molekul jiných látek, zkoušela zavádět do dřeva a hovězích kostí. „Tyto dva modelové materiály se používají pro prvotní testování běžně. Na hmotě podobné lidské kosti je třeba vyzkoušet, jaké vlastnosti titanový čep má dříve, než se implantuje člověku. Během tohoto testování jsme ověřovali jeho odolnost a zjistili, že povrch, který se nám během výzkumu podařilo vytvořit, se nepoškodil,“ dodává Dědková. Firma spolupracuje s řadou zubních lékařů a společně s nimi už se baví o možnostech odzkoušení implantátů u pacientů. „Prováděli jsme testy na buněčných liniích a výsledky těchto testů vypadají slibně. Nicméně u zavádění implantátů pacientům narážíme na problém s certifikací, protože nemáme povolení tyto úplně nové materiály testovat rovnou u lidí.“

Projekt mladých vědců z VŠB – Technické univerzity Ostrava a firmy Timplant s.r.o., který je podpořen i Technologickou agenturou ČR, skončí na konci tohoto roku. „V současné době společně hledáme další možnosti financování výzkumných aktivit, protože se nám vzájemná spolupráce osvědčila,“ uzavírá Kateřina Dědková. 

Další články